س. مه 17th, 2022

علم اخلاق ورزش

سایت خبری تحلیلی و آموزشی

آیا انصاری‌فرد به هیات مدیره پرسپولیس پاسخ می دهد؟

1 دقیقه خوانده شده

علی‌نژاد درباره استعفای محمدحسن انصاری‌فرد گفت: اختلاف نظرهایی وجود داشت که منجر به این اتفاق شد. سرپرست جدید هم آمد و مدیرعامل هم به زودی انتخاب خواهد شد. مشکل خاصی نیست و نگرانی از این بابت نداریم. به هر حال اختلاف نظر در کار طبیعی است.

وی با بیان اینکه مدیرعامل سابق باید به سوالات هیات مدیره پاسخ دهد، تصریح کرد: باید بدانیم که استقلال و پرسپولیس بزرگتر از این هستند که با آمدن و رفتن افراد مشکلی برای آنها ایجاد شود. اگر جابجایی در باشگاه صورت گرفته است تصمیم هیات مدیره بود. ما نه وقت دخالت را داریم و نه در شان ما است. هیأت مدیره اداره باشگاه را در دست دارد و باید پاسخگوی اتفاقات باشد. من هم از رسانه‌ها متوجه شدم که افراد جدیدی سمت گرفته‌اند. این باشگاه‌ها هم مانند فدراسیون‌ها هستند و برای انتصاب‌های داخلی خود از ما سوال نمی‌کنند.

سرپرست معاونت وزیر ورزش و جوانان در ادامه گفت: شبهاتی وجود دارد که جلسه هیات رییسه فدراسیون فوتبال قانونی نبوده زیرا طبق قانون حداقل باید ۶ نفر در جلسه حاضر شوند که حاضرین این تعداد نبودند.

مهدی علی‌نژاد در گفت و گویی تلویزیونی درباره فرآیند برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال گفت: پس از استعفای مهدی تاج فرآیند برگزاری انتخابات طبق اساسنامه سال ۹۰ صورت گرفت، اما با توجه به نامه فیفا در مورد اساسنامه و اشکالاتی که گرفته‌اند، درخواست شد که انتخابات برگزار نشود تا اساسنامه اصلاح شود.

وی افزود: فدراسیون فوتبال پاسخ داد که چند دوره انتخابات با این اساسنامه برگزار شده و بیش از هشت سال فدراسیون با همین اساسنامه فعالیت کرده است، اما این بار فیفا به موضوع جدیدی اشاره کرد که نسخه‌های فارسی و انگلیسی اساسنامه تفاوت دارند. این مساله بسیار عجیب و خطرناک است، چون مبنای ما در داخل اساسنامه فارسی بوده، اما اینکه در گذشته چه نسخه‌ای (نسخه انگلیسی) برای فیفا ارسال شده جای سوال دارد. چون آنها نسخه فارسی و انگلیسی را تطبیق داده‌اند که می‌گویند ایراد دارد.

این مقام مسوول گفت: دیروز (پنجشنبه) مطلع شدیم هیات رییسه فدراسیون فوتبال تصمیم به لغو انتخابات گرفته است. هرچند در این خصوص نیز شبهاتی وجود دارد که جلسه هیات رییسه قانونی نبوده، چون‌ طبق قانون حداقل باید ۶ نفر در جلسه حاضر شوند که این تعداد نبودند. از طرفی امضای برخی‌ها نیز بعد از جلسه در محل دیگری روی صورت جلسه گرفته شده است.

وی خاطرنشان کرد: امروز در سوئیس روز کاری است و شاید لابی‌ها و رایزنی‌ها رضایت فیفا را به دنبال داشت. به‌هرحال در تصمیمی که هیات رییسه گرفته است، شک و شبهاتی وجود دارد. حتی وقتی فیفا اعلام کرده اساسنامه فدراسیون فوتبال را قبول ندارد، این سوال پیش می‌آید که تکلیف منتخبان این اساسنامه چه می‌شود. وقتی فیفا می‌گوید اساسنامه را قبول ندارد و حق برگزاری انتخابات را نمی‌دهد، تکلیف آنهایی که با همین اساسنامه انتخاب شدند چه می‌شود؟ فدراسیون اکنون چطور باید اداره شود؟ ایراد دیگری که به اساسنامه وارد است، این است که انتخاب حسابرس، رؤسای کمیته‌های اخلاق، استیناف و انضباطی باید برعهده مجمع باشد که این طور نیست و هیات رییسه آنها را انتخاب می‌کند، در حالی که این کمیته‌ها اهمیتی جدی در فوتبال دارند.

سرپرست معاونت وزارت ورزش و جوانان در مورد خصوصی‌سازی سرخابی‌ها، اذعان داشت: مسوولیت این کار با جمشید تقی‌زاده معاون پارلمانی و حقوقی وزارت ورزش است. وی قبل از حضور من در وزارت ورزش هم این مسوولیت را داشت و اطلاعات بیشتری دارد. مقدماتی باید فراهم می‌شد که مجامع این دو باشگاه برگزار شود. موضوعاتی مانند صورتحساب‌های مالی و افزایش سرمایه‌ها هم مطرح شد که در خصوصی‌سازی این ۲ باشگاه موثر است. امیدوارم خیلی زود به مراحل پایانی برسیم. این امر در اختیار ما نیست و سازمان خصوصی‌سازی باید درباره آن تصمیم‌گیری کند.

علی نژاد درباره آخرین وضعیت ویروس کرونا و ابتلا به آن در ورزش اظهار داشت: ۳۰ بهمن‌ماه اعلام ویروس کرونا در ایران بود. ما دوم اسفند ستاد پیشگیری از این بیماری را در وزارت ورزش تشکیل دادیم. شرایط آن موقع با الان متفاوت بود و تیم‌هایی را که در کوران مسابقات کسب سهمیه بودند، از ایران خارج کردیم چون پیش‌بینی می‌کردیم که ایرانی‌ها مشکل خروج پیدا کنند.

وی افزود: ملی‌پوشان رشته‌های بوکس، وزنه‌برداری، دوومیدانی و وزنه‌برداری در خارج از کشور بودند و از آنها خواستیم که به ایران نیایند تا در مراحل بعدی مسابقات‌شان شرکت کنند. این مساله اولین تدبیر برای شرایط کسب سهمیه رشته‌های ما بود. در شمشیربازی، وزنه‌برداری و ۲ نفر در بوکس سهمیه گرفتند که ماحصل تدبیری بود که اندیشیده شد.

سرپرست معاونت قهرمانی وزارت ورزش در ادامه افزود: ستاد پیشگیری از ویروس کرونا در ورزش اماکن عمومی را ضدعفونی کرده است. همچنین مسابقات ۲ هفته بدون تماشاگر برگزار و در ادامه لغو شد. ما ۲۸ هزار باشگاه داریم که تعطیل شده‌اند. اگر ۲ هفته مسابقات بدون تماشاگر برگزار شد، با تصمیم ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا بود، اما هفته قبل تصمیم گرفتند که تا اطلاع ثانوی تعطیل شود.

پاسخ علی‌نژاد به چرایی برگزاری مسابقات بدون حضور تماشاگر

این مقام مسوول درباره چرایی انجام شدن بازی‌های لیگ برتر فوتبال پشت درب‌های بسته نیز گفت: آن موقع ستاد ملی تصمیم گرفت که بازی‌ها بدون تماشاگر برگزار شود چون ویروس کرونا گسترش پیدا نکرده بود. اما با گسترش این بیماری لیگ‌های مختلف تعطیل شدند. این کار را لیگ‌های مختلف جهان هم انجام دادند.

وی توضیح داد: اردوهای تدارکاتی رشته‌های مختلف لغو شد، چون مسابقات کسب سهمیه را لغو کرده‌اند. ‌مسابقات رشته ژیمناستیک برای کسب سهمیه در باکو برگزار شد که تیم ما به شکل عجیبی راهی این کشور شد. جا دارد از سفارت ایران در باکو و ترکیه تشکر کنم، چون تیم ما از ترکیه راهی باکو شد. بنابراین رفتن تیم ژیمناستیک به باکو کار خیلی سختی بود. با این حال، تا آخر سال مسابقات کسب سهمیه نداریم و تنها ۶ نفر در رشته قایقرانی در مجموعه آزادی به صورت قرنطینه کارشان را انجام می‌دهند.

بیش از ۶۱ سهمیه المپیک را کسب خواهیم کرد

علی‌نژاد درباره احتمال لغو بازی المپیک ۲۰۲۰ توکیو تصریح کرد: صداهای مختلفی از دنیا شنیده می‌شوند. کمیته برگزارکننده المپیک اعلام کرده است که این بازی‌ها باید راس زمان آغاز شود و تعویق امکان‌پذیر نیست، اما ویروس کرونا پس از آسیا در اروپا نیز گسترش پیدا کرده و در نهایت ممکن است مجبور به اتخاذ تصمیم مناسبی شوند، چون مسابقات کسب سهمیه برگزار نمی‌شوند.

این مقام مسوول ادامه داد: چون تا المپیک زمان باقی مانده است، نگرانی نداریم. پیش‌بینی ما این است که تا اواسط اردیبهشت ماه کشور از این شرایط اضطرار خارج شود و فرصت چند ماهه خوبی برای تا المپیک خواهیم داشت. تا الان ۵۰ سهمیه المپیک یعنی دوم سوم ظرفیت را به دست آوردیم و هنوز ۶ سهمیه در کشتی، ۲ سهمیه در وزنه‌برداری، ۲ تا چهار نفر در کاراته، تنیس روی میز و ژیمناستیک باقی مانده است. در المپیک قبلی رکورد بعد انقلاب را داشتیم که ۶۱ نفر کسب سهمیه کرده‌اند. این بار ۲ رشته تیمی ما (والیبال و بسکتبال) سهمیه المپیک کسب کرده‌اند، که برای اولین بار بعد از انقلاب چنین اتفاقی رخ داده است. با این اوصاف می‌توانیم این دوره بیش از ۶۱ سهمیه داشته باشیم.

سرپرست معاونت ورزش قهرمانی وزارت ورزش درباره وضعیت رقیبان ایران در المپیک اذعان داشت: هنوز به صورت کامل وضعیت تیم‌ها مشخص نشده چون مسابقات کسب سهمیه انجام نشده است. در برخی رشته‌ها مثل کشتی که خوب هستیم، روس‌ها حرف اول را می‌زنند و بودن و نبودن آنها می‌تواند ارزیابی ما را تغییر بدهد. من تعویق مسابقات را محتمل‌تر می‌دانم، چون توکیوی ژاپن تا ماه اکتبر نمی‌تواند مسابقات را برگزار کند و در ماه نوامبر هوا سرد خواهد شد. کمیته مسابقات نمی‌تواند یک سال بازی‌های المپیک را تعطیل کند، چون هزینه‌های زیادی برای ساخت دهکده المپیک صورت گرفته است. یکی از اعضای هیات رییسه IOC گفته بود برگزاری المپیک عقب می‌افتد، اما مسئول ستاد برگزاری بازی‌ها آن را رد کرد و گفت او حرف خودش را زده است و نباید این صحبت را می‌کرد. بنابراین در ژاپن هم اختلاف وجود دارد، چون این ویروس قابل پیش‌بینی نیست.

هیچ ورزشکار ایرانی کرونا ندارد

وی در پاسخ به این سوال که چه تعداد از ورزشکاران و فوتبالیست‌ها دچار بیماری ویروس کرونا شده اند، گفت: خوشبختانه تا الان که با شما صحبت می‌کنم موردی در بین ورزشکاران ما ثبت نشده است. تنها ۲ نفر از کاراته‌کاران قدیمی کرونا گرفته‌اند که الحمدالله حال‌شان خوب است.

علی‌نژاد درباره اعتراضات صورت گرفته به برگزاری مجمع انتخابات دوومیدانی تصریح کرد: ما مجمع تنیس، دوومیدانی و جانبازان و معلولین را داشتیم که افراد برای شرکت در انتخابات ثبت‌نام کرده بودند. زمانی که مسوولیت گرفتم اولین کاری که کردم ثبت‌نام افراد برای انتخابات بود. تعیین صلاحیت افراد در حیطه ما نیست و در اختیار دستگاه‌های نظارتی است.

این مقام مسوول گفت: پایان فروردین انتخابات تنیس برگزار می شود و منتظر تأیید صلاحیت افراد ثبت‌نام‌کننده هستیم تا زمان دقیق برگزاری انتخابات تنیس در پایان فروردین را اعلام کنیم. برای جانبازان و معلولین نیز این شرایط وجود داشت و مشکلی در برگزاری انتخابات نبود. برای برگزاری مجمع دوومیدانی، جامعه دوومیدانی از ما تشکر کردند و ورزشکاران و قهرمانان این رشته در استوری‌های صفحه اینستاگرام‌شان نیز همین کار را کردند. من امروز مدیر هستم و شاید فردا نباشم اما ورزشکاران هویت رشته خودشان هستند. ورزشکاران رشته دوومیدانی از برگزاری انتخابات دفاع کردند.

توضیحات علی‌نژاد درباره برگزاری مجمع فدراسیون دو و میدانی

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان همچنین بیان داشت: اگر انتخابات دوومیدانی را برگزار نمی‌کردیم به اواسط اردیبهشت ماه می خوردیم که مقارن با ماه مبارک رمضان بود و امکان برگزاری مجمع را نداشتیم. پس از آن به اواسط خرداد می‌خوردیم که برگزاری مجمع یک ماه و نیم مانده به المپیک منطقی نبود. اگر انتخابات برگزار نمی‌شد به شهریور و مهر سال آینده موکول می‌شد که با انتقادات ورزشکاران و قهرمانان روبه‌رو می‌شدیم که چرا تکلیف فدراسیون را مشخص نکردیم.

علی‌نژاد در واکنش به انتقادات مجید کیهانی نسبت به برگزاری انتخابات فدراسیون دوومیدانی گفت: کسانی که به مجمع آمده بودند از هیات‌های استانی بودند یا معرفی‌نامه از هیات‌ها داشتند. ما این مستندات را داریم. اینکه گفته می‌شود معرفی‌نامه نداشتند، درست نیست. خودم معرفی‌نامه را رؤیت کردم و اجازه دادم که حضور داشته باشند.

وی افزود: دوستان می‌گویند نامه مدیرکل بوده است، نه هیات رئیسه. بله، نامه مدیرکل هم بوده است نه اینکه نامه هیات رییسه نبوده باشد. علاوه بر این، یک رأی هم وجود داشت که غیرحضوری بود و فکس شد. افراد شرکت‌کننده در مجمع ۲۷ نفر بودند و برای اینکه تعداد مجمع به ۲ سوم برسد یک نفر غیرحضوری رأی داد تا تعداد افراد شرکت‌کننده به ۲۸ نفر برسد. آن فردی که شرکت نکرد خودش گفت مشکوک بوده و بیمار هستم و اگر در مجمع شرکت کنم ممکن است افراد دچار خطر بیماری کرونا شوند.

علی نژاد خاطرنشان کرد: در این شرایط خاص وزارت ورزش این اختیار را دارد که وقتی مصلحت ایجاب می‌کند رأی را غیرحضوری دریافت کند. یعنی شرایط طوری بود که وزارت از اختیار خود استفاده کرد. تأکید می‌کنم شرایط خاص بوده است و قرار نیست روال شود. بنابراین من به‌عنوان رییس مجمع تصمیم گرفتم آن شخص رأی غیرحضوری بدهد و با اینکه رأی او همراه با فردی که انتخاب شده نبود توانستیم تعداد افراد در مجمع را به ۲ سوم برسانیم‌ و مجمع را برگزار کنیم. ما باید به این فکر کنیم که برگزاری مجمع به مصلحت کشور بود.

وی درباره اینکه یک نامزد انتخابات از اعضای مجمع خواسته بود تا در انتخابات حاضر نشوند، اظهار داشت: یک نامزد خاص نبوده و چند نامزد خاص بوده‌اند که از نیروهای‌شان خواستند در مجمع شرکت نکنند. دستگاه‌های نظارتی در حال بررسی این موضوع هستند. دعوت به عدم حضور کار درستی نیست، اما یکسری نیز نگران ویروس کرونا بودند. شواهد روشنی داریم که افراد تماس گرفته‌اند که در مجمع شرکت نکنند. از طرفی، این‌طور نبوده که وزارت ورزش، روی انتخاب کسی نظر داشته باشد. این انتخابات بی‌طرف بود. شخص مجید کیهانی نیز اعلام کرده که وزارت ورزش روی هیچ گزینه‌ای نظر نداشته است. کیهانی دوست و برادر ماست و سال‌های سال رفاقت داشتیم و همسفر بودیم. حق قانونی اوست که از مراجع قانونی پیگیر انتخابات باشد.

سرپرست معاونت قهرمانی وزارت ورزش درباره برخی مشکلات برای ورزشکاران کشورمان و مصدومیت‌هایی که برای آنها ایجاد شد، گفت: حمیده عباسعلی در کاراته پس از کسب سهمیه و فینال مسابقات در اتریش با پارگی رباط ACL مواجه شد. ۲ راه برای درمان داشت که یکی جراحی در ایران و دیگری در آلمان بود. با متد جراحی در ایران شش ماه زمان می‌برد تا او آماده مسابقات شود و به این شکل المپیک را از دست می‌داد. تصمیم گرفته شد به هانوفر آلمان برود و در کلینیکی با حضور دکتر امینی و همکار سوئیسی او با دستگاه‌های جدیدی جراحی شود. با این متد او تا چهار ماه پس از جراحی می‌تواند مسابقه بدهد و شش هفته بعد از جراحی نیز تمریناتش را آغاز می‌کند. به این ترتیب یکی از ورزشکاران پر امیدمان را در المپیک خواهیم داشت.

علی نژاد تصریح کرد: سهراب مرادی هم چنین شرایطی داشت که در همین کلینیک جراحی شد، طبق دستورات دوران نقاهت را در ایران پشت سر گذاشت و اخیراً هم در مسابقات دبی رکورد ۳۷۰ کیلوگرم را در مجموع به ثبت رساند. مسابقات قهرمانی آسیا هم به خاطر کرونا عقب افتاده که این به سود ماست و مرادی می‌تواند آماده‌تر شود و اگر رکورد مجموع ۴۰۵ کیلوگرم را ثبت کند، ان‌شاءالله کسب سهمیه خواهد کرد. در سال ۹۸ توفیقات خوبی داشتیم و قهرمانی‌های مختلفی در رشته‌های مختلف کسب کردیم. پس از مدت‌ها در بسکتبال سهمیه المپیک کسب کردیم و تا الان ۵۰ سهمیه گرفته‌ایم و امیدوار به شکستن رکورد کسب سهمیه المپیک ریو هستیم. شکست‌هایی هم داشتیم که این هم از ویژگی‌های ورزش است.

منبع:ایرنا

2 دیدگاه برای “آیا انصاری‌فرد به هیات مدیره پرسپولیس پاسخ می دهد؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *