س. مه 17th, 2022

علم اخلاق ورزش

سایت خبری تحلیلی و آموزشی

در هیا هوی قرارداد ویلموتس؛ جایگاه اخلاق؛ انصاف و قانون کجاست؟

1 دقیقه خوانده شده

( مردی نبود فتاده را پای زدن….. همچنانکه: گر به دولت برسی مست نگردی مردی…..)

چندین روز هست که عالم و آدم در ایران زمین  و حتی در آنسوی آبها در خصوص قرارداد سرمربی سابق تیم ملی با شور و اشتیاق وصف ناپذیری اظهار نظر؛ ارائه مطلب و با کمال تعجب و البته تاسف فراوان با اینکه برخی حقوقدان؛ مدیر و مسئول هم هستند بدون اثبات جرمی و تشکیل محکمه ائی قضاوت نموده و حکم هم صادر میکنند!!!

البته حساسیت نشان دادن و بیان اشکالات و ایرادات بویژه در مسائلی که منافع ملی و بیت المال در میان باشد بسیار هم خوب است.

به نظر میرسد فارغ از هر نگاه جناحی؛سلیقه ائی و باندی که متاسفانه در اکثر نظرات و قضاوتها مشاهده میشود باید این سئوالات پرسیده و در پاسخهای آن تعمق ؛ قضاوت و بعدان حکم صادر شود:

1-این قرارداد در چه شرایط و در چه وضعیت  حاکم بر فضای فوتبال کشور؛ بسته شده است؟مقتضیات زمانی و موقعیت تیم ملی( درباب حساسیت مسابقات انتخابی جام جهانی؛لزوم استخدام فوری یک مربی برای تیم ملی؛کم بودن زمان آماده سازی تیم ملی؛توقعات و انتظارات مردم بویژه اهالی فوتبال از تیم و مربی تیم ملی و….)

2-چه عوامل و عناصری دخیل در عقد قرارداد بوده اند؟ ( که بسیاری از آنها نامرئی عمل میکنند و قدرت بسیار بالاتری حتی از وزیر ورزش و رئیس فدراسیون فوتبال دارند!!!)

3-در این که این قرارداد بد؛ نامتعارف ؛ دارای اشکالات حقوقی؛قانونی و غیره هست شکی در آن نیست.اما بحث اصلی که منصفانه باید به آن توجه دقیق نمود این است که آیا ما در شرایط متعارف و مناسبی این قراداد را بسته ائیم؟

4-نکته مهم و اصلی تر موضوع این است که فضای سیاسی دنیای بین الملل در آن زمان ؛ فشارها و چالشهای بزرگی  که کشور بدلیل تحریمها و…؛حتی برای جابجائی یک دلار داشته است؛ به چه صورتی بوده است؟

به هر حال انتظار این است  تمامی عوامل قاصر در این موضوع مورد بازخواست و پیگیرد بصورت قانونی قرار بگیرند.در عین حال  منطقی است افراد و جناحهای مختلف از روی تعلقات فردی و جناحی و…؛بدون در نظر گرفتن اخلاق از خودشان حکم صادر نکنند. و انتظار بالاتر این است در تمامی پروندها و معضلات ایجاد شده در سطوح بین المللی و حتی داخل کشور در موضوعات مختلف سیاسی؛اقتصادی و…؛که حتی هزاران بار  فسادش؛خساراتش بیشتر از این موضوع میباشد؛ نهادهای نظارتی مثل مجلس شورای اسلامی؛رسانه ها؛سازمان بازرسی؛قوه قضائیه و ….؛بصورت منصفانه به پا خواسته و خواهان احقاق حقوق منافع عمومی باشند.

انشاالله این اتفاق نامیمون به حاکمان؛مدیران  و مسئولان نه تنها در ورزش؛ بلکه در تمامی مناصب کشور این درس میمون را آموزش دهد که:

گر به دولت برسی مست نگردی مردی
گر به ذلت برسی پست نگردی مردی
اهل عالم همه بازیچه دست هوسند
گر تو بازیچه این دست نگردی مردی

در پایان امیدوارم در بیان جزئیات فرآیند عقد قرارداد ویلموتس: “اخلاق” ؛و در “قضاوت” قانون و تصمیمگیری؛ “انصاف “؛ را مبنا قراردهیم.

یونس قربانی

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی30/5/99

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *